Savanyó káposztalé leves :)

A savanyított káposzta leve , már önmagában is nagyon finom , de ha levest készítünk belőle , friss disznóhúsból , ez a jó savanykás ízű leves , és a benne úszkáló húsgombócok meg a kockákra vágott húsdarabok  elfogyasztása után már csak hátra kell dőlni és elmélkedni azon, hogy mi lehet a titka hogy így eteti magát ?

Íme a recept : Egy fél liter káposztaléhez töltünk egy  liter vizet és ebben odateszünk egy nagyobb fazékban , 40 dkg kockákra vágott húst , ez lehet lapocka , lehet csontos porcos rész is sőt ettől lesz finom íze a levesünknek , és persze mehet bele olyan is ami nem annyira kövéres , nem mindenki szereti a kövér húst ezért rájuk is kell gondolni , tehát vegyesen legyenek a húsok . Beledobunk egy fej hagymát , két három reszelt murkot ( sárgarépát ), egy szál petrezselyem gyökeret , 7-8 cikk fokhagymát lereszelve és egy kiskanál csombort ( borsikafű ) . Ezt addig főzzük amíg a hús megpuhul közbe a habot leszedjük ami a lé tetejére képződik .Addig 35  deka disznóhúst és 15 deka nyers szalonnát összeőrölünk , főszerezzük sóval borssal , belereszelünk 4 cikk fokhagymát , egy csipetnyi pirospaprikát és jól összegyúrjuk .Majd kis gombócokat formálunk egy lapítóra  ( vágódeszka ) rakjuk őket. Amikor a hús megfőtt akkor a gombócokat szépen belerakosgatjuk a levesbe és fedő alatt takarékon tartjuk közben elkészítjük az eresztéket ( tejes habarást ) . 2 evőkanál lisztet elkeverünk 4 deci hideg tejjel és egy tojás sárgájával , majd a levesből apránként hozzámeregetve hogy az ereszték lassan felmelegedjen és ne csapódjon ki ,folytonos kevergetés közben beletöltjük a levesbe, összekeverjük ,borsozzuk és fedő alatt tartjuk a takarékon még 5-6 percet majd levesszük . Egy edényben 0,5 liter káposztalevet felmelegítünk , és a már meleg káposztalével ízlésünk szerint savanyítjuk és így forrón tálaljuk .

 

 Töltött karfiolrózsák :)

 

Egy finom ételreceptet hoztam nektek a hidegtál kategóriába .

A karfiolt rózsáira szedtem és sós vízben félpuhára főztem . Leszűrtem és amikor meghűlt akkor sóztam borsoztam és lisztbe forgattam . 3 tojásból 3 evőkanál lisztből , 1 evőkanál zsemlemorzsából , és szódavíz hozzáadásával egy palacsinta tésztánál vastagabb tésztát készítettem amit sóztam borsoztam és ebbe forgattam bele a karfiolt , amit bő forró olajban szép pirosra sütöttem . Az olajból kiszedve szalvétára helyeztem hogy a felesleges olajt felszívja . Amikor meghűlt a tetejüket levágtam , a közepét kiskanállal kivájtam . A kivájt forgácsokat egy keverőtálba helyeztem , vágtam bele apróra paradicsomkockákat , főtt tojás fehérjét , és majonézzel kevert hagymás padlizsánt , két három evőkanállal . Az egészet sóztam borsoztam és jó elkeverve töltöttem a kivájt karfiolokba ,majd a tetejüket visszahelyezve raktam őket a tálra. :)

Miccs ahogy én készítem 

 

Sziasztok van ez a finom parázson sült rudacska amit minden nemzet máskép nevez és máskép fűszerez , a lényege hogy vegyes húsból kell készíteni , általában juh ,disznó ,és marha keveréke ,vagy ezek variációja .Mivel ennek a receptnek az elkészítése 3 nap alatt történik a ráfordított munkaidő viszont alig 2-2,5 óra ,én ezt a receptet mindenkinek  ajánlom , mert egy nagyon finom ételt tudtok majd készíteni .

Szótár :) 

Szódapor - nátrium bikarbonát

murok -sárgarépa

csombor - borsikafű

lapító- vágódeszka

Recept :

A  léhez :

-         50 dkg  marhacsont

-         1 fej hagyma

-         egy kisebb zellergumó

-         10 szem fehérbors

-         2 murok

-         só

A masszához :

 

-         ½ kg  marhahús szegy ,felsál

-         ½ kg  disznó hasa alja

-         25 dkg szalonna

-          1 fej  fokhagyma

-         6 gr őrölt bors

-         12 gr csombor

-         4 gr szegfűszeg őrölt

-         2,5 % só

-         8 gr szódapor

-         1 evőkanál citrom csavart leve

Azzal kezdem hogy első nap  a csontokat megmosom és egy fazékban hozzáadom a megpucolt darabos zöldségeket ,pici sót 10 szem fehérborsot 1,5 liter hideg vizet és odateszem takarékon fedő nélkül főzögetem kb 5-6 órát ,ha habja van azt leszedem ,amikor megfőtt leveszem a tűzről és még melegen átszűröm és hagyom kihűlni  .Másnap  a húsokat és a szalonnát ledarálom  a húsdarálóval közepes lyukú tárcsával ,egy nagyobb keverőtálba teszem megszórom a fűszerekkel a fokhagyma kivételével , belekeverem a szódaport és a citromlevet  jól összegyúrom hozzáadok 2,5 dl csontlevet ,eldolgozom és az egészet berakom a fagyasztóba másnapig .

Másnap a fokhagymát megpucolom belereszelem ½ dl langyos vízbe és félreteszem ,kiveszem a miccspasztát a fagyasztóból  és amikor annyira kienged hogy formálható de még elég kemény akkor adom hozzá a fokhagyma leszűrt levét és még 2,5 dl csontlevet . Jól összedolgozom és vizes kézzel 10-12 centi hosszú kolbászkákat formázva egy lapítóra vagy tálcára helyezem az egészet ,letakarom és teszem is vissza a fagyasztóba .Fogyasztás előtt kb. 3-4 órával kiveszem és amikor annyira kienged akkor forró parázs felett megsütöm . A sütésnél arra kell odafigyelni hogy ne süssük túl sokat mert akkor megszárad , a jól  miccs  finom zamatos  és ne felejtsünk sok mustárt adni mellé mert azzal nagyon finom :)

 

 

 

Nagyanyám savanyó vetrecéje puliszkával:)

 

Sziasztok. Ez az ételrecept , nagyon régi és egyszerű az elkészítése is ,a végeredmény pedig egy ízletes pikáns ,mártásos húsétel ,ami puliszkával harmonizál a legjobban . A receptet Aradról hozta magával nagyanyám , ahol 8 évet dolgozott egy úri család konyháján .

Kell hozzá 1kg hátszín (csont nélküli ) amit megmostam megpucoltam ,és kb. 1 cm vastag és 5-6 cm hosszú csíkokra vágtam .Egy vastag falú lábasban 20 deka apróra vágott füstölt szalonnát kiolvasztottam ,a pörcöt kiszedtem és a húst a forró zsiradékban hirtelen átforgattam de csak míg megfehéredtek a csíkok .Ekkor kiszedtem a húst is ,és a visszamaradt zsírba beledobtam 2 fej apróra vágott vereshagymát , megdinszteltem , visszaraktam a húst , megszórtam 2 evőkanál mozsárban apróra tört mustármaggal , tettem rá  őrölt fekete borsot , megszórtam csomborddal ,feltöltöttem vízzel ami jól ellepte és tettem bele 1 evőkanál ecetet , 2 babérlevelet ,majd fedő alatt hagytam párolódni takarékon 1,5-2 órán keresztül .Közbe közbe rá kell figyelni hogy nehogy lesüljön .Amikor a hús megpuhult akkor a babért kivettem belőle , ráreszeltem 1 nagyobb murkot (sárgarépa) , egy nagyobb petrezselyem gyökeret , 5 cikk fokhagymát , megsóztam és 1,5 dl vörösbort beletöltve fedő nélkül főztem amíg a levét teljesen elfőtte .Ekkor szórtam rá egy leheletnyi pirospaprikát 2 evőkanál lisztet , ezt jól összekevertem majd 1 dl tejfölt és annyi hideg tejet beletöltve addig kevertem amíg egy jó híg mártást kaptam . Még tettem egy pici sót és egy kevés ecettel savanyítottam , ízlésem szerint .

Ezután elkészítettem a puliszkát 

40dkg puliszka lisztet (kukorica dara ) 1 liter forró lobogó sós vízben lassan adagolva hozzákeverek,sót egy csapott evőkanállal teszek a vízbe miután elkezdett forrni és addig kevergetem, amíg nem kezd vastagodni a massza ekkor, leveszem a kályháról és addig keverem, amíg jó kemény állaga nem lesz kb. 10 perc. Ekkor vizes fakanállal szépen a tetejét körbenyomkodom, visszateszem a kályhára, és amikor egyet szusszan, leveszem és kiborítom egy lapítóra (vágódeszkára ).

A forró puliszkát tányérra rakom , mellé a vetrecét és tálalom . :)